![]() |
Recent Article(s): |
Homemade Laundry Detergent - Powderby Felicia A. Williams Here's a recipe for homemade powdered laundry detergent. Unlike the homemade liquid laundry detergent recipe, this one requires the use of Fels Naptha laundry soap. Fels Naptha laundry soap, which is manufactured by Dial Corporation, is not always available in local grocery stores, however, you can always find it on Amazon. If you have to order Fels Naptha laundry soap, the shipping charges will increase the bottom line cost per load of wash. However, if you are going to continually make homemade laundry detergent, ordering more than one bar at a time will help to defray some of the shipping charges. No matter what the shipping charges are it is still more cost-effective to make your own homemade laundry detergent than to purchase ready made detergent from the store. Additionally, if living green is high on your list of priorities, you will feel a sense of satisfaction knowing that you are using environmentally friendly ingredients. As with its liquid counterpart, this homemade powdered laundry detergent is very low sudsing and works well in high efficiency washing machines. What You'll Need to Make Laundry Detergent
![]() How to Make the DetergentMaking the laundry detergent is super easy.
How to UseOne tablespoon of detergent is sufficient per load of wash. If you have a high-efficiency machine, you might want to experiment with using a little less detergent for normal loads. If your clothes come out feeling stiff, lower the amount of detergent. For clothes that are heavily soiled, add a teaspoon more of the detergent. The recipe yields 2 cups of laundry detergent. If you use 1 tablespoon per load, you will be able to wash 32 loads of clothes. Cost (this was the cost in 2007)20 Mule Team Borax: $2.50 for 70 oz. - Cost per batch: .14 (4 oz needed for recipe) Arm & Hammer Super Washing Soda: $2.50 for 55 oz. Cost per batch .18.(4 oz needed for recipe) Fels Naphtha: $1.24 per bar. Cost per batch: .83 (2/3 bar of soap needed for recipe) * Total cost to make: $1.15 Yields 2 cups which translates to 3.5 cents per load. Although it is slightly more expensive than the liquid homemade laundry detergent, it is still cheaper than buying from the store. With the liquid recipe, you will have to store gallons of laundry detergent. This is not a problem unless you live in a small apartment, where storage space is limited. The powder, on the other hand, is neat, compact and takes up less space.
Amazon Affiliate Disclosure: HouseholdTidbits.com is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Comments: If you wish to comment, leave a tip or have questions about an article, please email me at comments[@]householdtidbits[.]com. Understand, however, that if you do send a valid tip, comment or question, it may be added to the comment section. Don't fret if you don't see a comment section. I create them on an as-needed basis (spam is automatically deleted). Last Modified: 24 March 2020 |
Home | Privacy Policy | Site Map
© Household Tidbits.com 2023 |